Jaki komputer wybrać

Jaki komputer wybrać?

Wielu z nas miało wątpliwości przed dokonaniem zakupu wymarzonego komputera. Wybierając sprzęt należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak np. jego przeznaczenie, czy względy ekonomiczne. W tym artykule znajdziesz wiele odpowiedzi na pytania stawiane przed zakupem.

Laptop czy stacjonarny?

Komputer przenośny, czyli laptop będzie dobrym wyborem, gdy zależy nam na mobilności. Możemy go na przykład w komfortowy sposób zabrać z pracy do domu.

Komputer stacjonarny ma natomiast przewagę w postaci elastyczności doboru podzespołów. Dzięki temu możemy sami dobrać jego części i skomponować swój własny „wymarzony” zestaw. Do gier również zdecydowanie zalecany będzie wybór komputera stacjonarnego, gdyż jest on mocniejszy sprzętowo.

Cztery kluczowe podzespoły komputera

Cztery najważniejsze części komputera to procesor, dysk, pamięć RAM oraz karta graficzna. Poniżej zostaną opisanie niektóre parametry części komputera,które są pierwszoplanowe przy wyborze komputera. Należy je porównać, aby dokonać najlepszej decyzji.

Procesor jest „mózgiem komputera”, do niego trafiają wszystkie akcje do przetworzenia. W każdym komputerze procesor stanowi jego fundamentalną część. Parametry, na które należy zwrócić uwagę to ilość rdzeni oraz częstotliwość taktowania. Najczęstszym rozwiązaniem spotykanym na rynku są procesory dwu lub czterordzeniowe. Przy dzisiejszym postępie aplikacji, pożądanym będzie procesor o czterech rdzeniach, jednak dwurdzeniowe maszyny sprawdzą się jeszcze dla podstawowych rozwiązań "niskobudżetowych". Drugim paramatrem opisującym procesor jest częstotliwość taktowania, zazwyczaj wyrażana w Giga Herzach "GHz" (wymowa: giga herc). W tym przypadku im "więcej Giga Herzów", tym mocniejszy będzie procesor. Na rynku spotkamy najczęściej 1.5 GHz - 4.0 GHz. Procesor będzie zdecydowanie ważnym podzespołem w komputerach, które będa wykonywały wiele obliczeń (np. komputer biurowy z obsługą baz danych, komputer do projektowania, komputer do gier).

Dyski to przedstawiciele pamięci masowej. Stwierdzenie "dyski twarde" (od angelskiego "HDD hard disc drive") powoli zacznie odchodzić do lamusa, na rzecz dysków SSD solid state drive. Najważniejsza różnica pomiędzy tymi rozwiązaniami to inna budowa. W dyskach HDD znajdziemy obracający się "talerz", na którym zapisane są nasze dane. Natomiast dyski SSD nie posiadają części ruchomych. Ważnym czynnikiem z tego wynikającym jest odporność na wstrząsy. Szczególnie ważne będzie to w urządzeniach przenośnych. Przykładowo podróżujemy pociągiem, pracujemy na laptopie z dyskiem HDD, pociąg drży na szynach, uszkadzamy dysk, tracimy dane. Drugą istotną różnicą jest szybszy odczyt i zapis danych na dyskach SSD, względem dysków HDD. Należy jednak pamiętać, że nowocześniejsze dyski są przyszłością. Dziś te rozwiązania są stosunkowo drogie. Przy dyskach HDD należy zwrócić uwagę na obroty na minutę. Zalecane będzie 7200 obr/min. Przy dyskach SSD istotne są szybkości odczytu i zapisu danych.

W pamięci operacyjnej przechowywane są rozkazy procesora oraz dane do tych rozkazów. Najczęstszym a właściwie jedynym rozwiązaniem w komputerach do użytku domowego i biurowego jest pamięć RAM. Najważniejszymi parametrami są pojemność oraz "szybkość". Pojemność opisywana jest w Gigabajtach (GB). Przy dzisiejszym rozwoju zalecane jest minimum 4 GB. Dla rozwiązań do gier lub zaawansowanych aplikacji, należy zastosować pamięć o większej pojemności.

Karta graficzna, czyli coś dla gracza, ale również do skomplikowanych projektów graficznych. Tu należy zwrócić uwagę na ilość pamięci, taktowanie rdzenia oraz pamięci, szynę danych.

Jak zatem możemy zauważyć wybór komputera uzależniony jest w dużej mierze od jego przeznaczenia oraz stylu życia, jaki prowadzi jego właściciel. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na cztery kluczowe komponenty komputera, by wybrać jak najlepszą dla siebie opcję.